Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-06-15

Jak ustalać podstawę opodatkowania VAT - orzecznictwo ETS

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wielokrotnie dokonywał interpretacji przepisów VI Dyrektywy definiujących podstawę opodatkowania VAT, rozstrzygając wątpliwości pojawiające się w sprawach rozpatrywanych przez sądy krajowe oraz w sporach między Komisją a państwami członkowskimi. Orzecznictwo wydane na tle przepisów VI Dyrektywy pozostaje nadal aktualne, gdyż obecnie obowiązująca Dyrektywa VAT nie wprowadza merytorycznych zmian do wspólnotowego systemu VAT ustanowionego VI Dyrektywą.

Generalną definicję podstawy opodatkowana VAT zawiera art. 73 Dyrektywy VAT (wcześniej art. 11 A ust. 1 lit. a) VI Dyrektywy). Podstawę opodatkowania w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju stanowi wynagrodzenie, które zostało otrzymane albo ma być otrzymane przez dostawcę od nabywcy, klienta lub osoby trzeciej z tytułu tych czynności, w tym subwencje bezpośrednio związane z ceną dokonanej czynności. Do podstawy opodatkowania wlicza się również podatki, cła, opłaty i inne należności, z wyjątkiem samego VAT. Podstawę opodatkowania stanowią też wydatki nadzwyczajne, takie jak prowizja, koszty pakowania, transportu i ubezpieczenia, naliczane nabywcy lub klientowi przez dostawcę.

Jak ustalić podstawę opodatkowania

W orzeczeniu z 1 lipca 1982 r. w sprawie C-222/81 Bausystem przeciw Finanzamt München für Körperschaften Trybunał zinterpretował pojęcie wynagrodzenia, które jest kluczowe dla prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowana VAT. Trybunał orzekł, że wyrażenie „wynagrodzenie” obejmuje wszystko, co jest otrzymane w zamian za dostawę towarów i świadczenie usług, wliczając w to dodatkowe opłaty (opakowania, transport, ubezpieczenie itp.), czyli nie tylko sumę otrzymanych pieniędzy. Jest to również wartość otrzymanych w zamian towarów albo, w przypadku sprzedaży dóbr i świadczenia usług na zamówienie władz publicznych, kwota otrzymanej kompensaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00