Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-11-01

Zwrot nadwyżki VAT w przypadku braku sprzedaży opodatkowanej

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Uprawnienie to przysługuje również wówczas, gdy zakupy podatników dotyczą czynności opodatkowanych, wykonanych w przeszłości, jak również czynności opodatkowanych, które zostaną dopiero wykonane.

Prawo do zwrotu

W konsekwencji może się zdarzyć, że w danym okresie rozliczeniowym podatnicy dokonają zakupów towarów i usług uprawniających do odliczenia, a jednocześnie nie wystąpi u nich żadna sprzedaż opodatkowana.

W przypadku wystąpienia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podatnicy mają, co do zasady, do wyboru obniżenie o tę nadwyżkę podatku należnego w kolejnych okresach rozliczeniowych (wykazanie nadwyżki do przeniesienia) albo zwrot różnicy na rachunek bankowy (art. 87 ust. 1 ustawy o VAT). Nie dotyczy to jednak podatników, u których w danym okresie rozliczeniowym nie wystąpiła sprzedaż opodatkowana. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 19 ustawy o VAT, jeżeli w okresie, w którym powstało prawo do odliczenia, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00