Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-01

Jak „krok po kroku” dokonać korekty rocznej

Zakończenie roku to czas, w którym podatnicy po raz kolejny będą musieli się zmierzyć z obowiązkiem dokonania rocznej korekty odliczonego podatku. Obowiązek ten wynika z obowiązujących od 1 maja 2004 r. zasad odliczania proporcjonalnego. Proporcja, na podstawie której podatnicy odliczają częściowo podatek naliczony, jest proporcją wstępną. W konsekwencji po zakończeniu roku konieczne jest, co do zasady, skorygowanie odliczonego w ciągu roku podatku na podstawie rzeczywistej proporcji obliczonej dla zakończonego roku.

1. Podatnicy obowiązani do korekty odliczonego podatku
Do korekty odliczonego podatku obowiązani są przede wszystkim podatnicy, którzy w trakcie zakończonego roku odliczali częściowo podatek naliczony na podstawie proporcji wstępnej lub prognozy proporcji. Dotyczy to jednak tylko tych podatników, u których różnica między proporcją wstępną (a więc proporcją ustaloną na podstawie obrotów osiągniętych w roku poprzedzającym zakończony rok) a proporcją ostateczną (a więc proporcją ustaloną na podstawie obrotów osiągniętych w zakończonym roku) wynosi co najmniej 3%. Zgodnie bowiem z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT korekty podatku odliczonego nie dokonuje się, jeśli różnica między proporcją wstępną a proporcją ostateczną nie przekracza 2 punktów procentowych (a więc gdy jest niższa niż 2 punkty procentowe lub im równa).
Przykład
Proporcja wstępna dla 2006 r. dla Spółki XYZ wyniosła 65%. Oznacza to, że spółka ta będzie obowiązana do korekty odliczonego częściowo w oparciu o tę proporcję podatku naliczonego, jeśli proporcja ostateczna dla 2006 r. wyniesie mniej niż 63% (np. 62%, 51%, 35%) lub więcej niż 67% (np. 68%, 74% czy 88%). Korekta taka nie musi być dokonywana, jeśli proporcja ostateczna dla roku 2006 r. wyniesie 63%, 64%, 65%, 66% lub 67%.
Warto przy tym zauważyć, że przy ustalaniu proporcji ostatecznej dokonuje się zaokrąglenia w górę do najbliższej liczby całkowitej (tak samo jak ma to miejsce przy ustalaniu proporcji wstępnej - art. 90 ust. 4 ustawy o VAT). W sytuacji gdy proporcja ostateczna jest niższa od proporcji wstępnej, zwiększa to zakres, w jakim nie dokonuje się korekty podatku odliczonego, prawie o 1 punkt procentowy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00